Kompleksy i ich wpływ.

Nie ma co ukrywać, że prawie każdy człowiek ma jakieś kompleksy, takie jak bycie zbyt grubym, posiadanie zbyt cienkich włosów lub ich niezadowalający kolor i wiele innych. W moim odczuciu w dzisiejszych czasach zdecydowanie więcej ludzi je ma ze względu na powszechność internetu oraz popkulturę. Postanowiłem więc, że warto opisać to zjawisko; jakie odczucia wywołuje oraz dlaczego powinno się je zwalczać.

Napisałem wcześniej, że według mnie kompleksy są częściej spotykane niż dawniej. Dzieje się tak z powodu popularności internetu. Jest w nim mnóstwo treści, w których ludzie robią lub pokazują swoje atuty – mowa zarówno o umiejętnościach, jak i atrybutach fizycznych. Dla przykładu, trudno było kiedyś pomyśleć o powiększaniu piersi, ust i innych miejsc kobiecego ciała lub prącia u mężczyzn. Zmieniło się to w momencie, gdy filmy pornograficzne/influencerzy/ładne kobiety zaczęły publikować w sieci swoje walory. Od tego momentu spotkać można kobiety, które w jakiś sposób „zwalczyły” swoje kompleksy i przeszły różnego typu operacje plastyczne. Oczywiście nie potępiam takich czynów; uważam jednak, że nie jest to prawidłowa metoda dająca długoterminowe i pozytywne skutki.

Posiadanie kompleksów to swego rodzaju objaw zazdrości – „w jaki sposób ktoś inny może mieć coś lepszego ode mnie? Ja też chcę coś takiego!”. Zazdrość na pewno nie jest dobrym uczuciem; zżera nas od środka zmieniając zachowanie nie do poznania. Dlaczego napisałem, że chęć posiadania większych piersi nie powinna zostać spełniona? Ponieważ nie sprawi to, że ta osoba nauczy się radzić sobie z problemami – dostaje ona tylko zabawkę, której pożądała. Kłopot pojawia się ponownie, gdy osoba ta zazdrości komuś kolejnej rzeczy.

Uważam, że nie każde zachcianki powinno się realizować – mogą(i najprawdopodobniej będą miały) one mieć negatywny wpływ na personę poprzez mało pomocny rodzaj egoizmu. W takiej zachciance – bez zagłębiania się w szczegóły, brak jakichkolwiek altruistycznych pobudek. Należy więc z tym walczyć i się nie poddawać.

Jak sobie poradzić z kompleksami? Jeśli jest to problem typu „jestem za gruby” to wystarczy schudnąć. Na szczęście ten rodzaj radzenia sobie jest jak najbardziej odpowiedni, ponieważ wymaga wysiłku i trzeba wziąć udział przez proces chudnięcia. Im bardziej człowiekowi zależy, tym bardziej jest zadowolony z sukcesu. Mówi sobie wtedy „Udało mi się, jestem dumny/a z siebie” bo potężny wysiłek ma swoje rezultaty.

Sprawa ma się inaczej w przypadku problemów, z którymi nie można poradzić sobie samemu i są wymagane takie rzeczy jak na przykład operacja plastyczna. Nie można wtedy mówić o procesie i staraniach, aby dojść do celu. W takim wypadku należy patrzeć na całość i powiedzieć sobie „jestem ładna” lub coś w tym stylu. Uważam, że rezultaty bez wysiłku nie mają wartości. Jeśli coś nie ma wartości, może wpłynąć negatywnie na osobowość.

Pomyślcie więc o rzeczach, które chcecie w sobie zmienić i czy warto. Wartość człowieka nie wyznacza wygląd, tylko nasza osobowość. Chwaląc* się tym co masz pokazujesz, że nie masz jak chwalić* się tym, jakim człowiekiem jesteś.

*chwalenie się nie ma negatywnego wydźwięku; słowo to ma dla mnie równowartość sformułowania „cieszyć się z czegoś”.

2 myśli w temacie “Kompleksy i ich wpływ.

  1. Spory wpływ na społeczeństwo ma wygląd zewnętrzny bo liczy sie pierwsze wrażenie. Wmawiają nam jak to jest ważne. Szkoda że tym samym jeśli dojdzie do zlekceważenia człowieka i uczuc staję sie to wmowieniem kompleksu, braku dystansu. Dla przykładu jesli wytkniemy komuś prawde.
    Pozdrawiam 😉

    Polubione przez 1 osoba

    1. To prawda, do niedawna wystarczyło ubrać się porządnie i problem był z głowy. Teraz doszło do sytuacji, gdzie ludziom wydaje się, że ubranie się porządnie to za mało; Trudno jest też takim osobom zrozumieć, że można dobrze wyglądać na swój, wybrany sposób.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: